Markéta je jedním z lidí, kteří dostali do ČR film Moudrost traumatu, a přeložila k němu české titulky. Mimo to je také terapeutka a pomáhá tvůrcům filmu koordinovat vznik různojazyčných webů. Také se jí spolu s dalšími podařilo zorganizovat přednášku a workshop Gabora Maté v Praze, což jsou akce, na nichž se já – Děti jsou taky lidi – podílím jako hlavní partner. Jak si Markéta vysvětluje takový úspěch filmu, čím si v životě prošla, proč je porozumění dětskému traumatu tak zásadní a jaké jsou možnosti léčení?
Z rozhovoru:
„Sami tvůrci dokumentu jsou překvapeni jeho celosvětovým úspěchem. Mysleli si, že se na něj podívá pár terapeutů a informují se o vývojovém traumatu, ale on zaujal celou planetu.“
„Kvůli tomu, co se kolem mě v dětství dělo, jsem potlačila svou přirozenost a nastavila si nevědomě všechny ty špatné vzorce: nejsem dost dobrá, něco je se mnou v nepořádku, nejsem hodna lásky, jsem na obtíž, musím se hrozně snažit a všem dokazovat, že jsem dobrá.“
„Já jsem vlastně učebnicový příklad toho, jaké dopady v dospělosti má dětské trauma, které nespočívá v tom, že by se mi dělo něco hrozného, ale jen v tom, že se mi nedostávalo toho, co malé dítě potřebuje pro to, aby se jeho osobnost zdravě vyvíjela.“
„Úplně nejdůležitější cílovou skupinou filmu jsou pro mě rodiče, tedy ti, kdo mají ještě možnost změnit svůj pohled na způsob výchovy dětí.“
#traumazevsechstran – rozhovory o traumatu s přeživšími i odborníky