Už jste se rozhodli, že chcete své dítě převést na domácí (ve školském zákoně se nazývá individuální) vzdělávání. A jak to teď udělat prakticky?
Tahle otázka se opakuje s železnou pravidelností ve zprávách a mailech, které mi chodí, i v největší podpůrné skupině pro domškoláky na Facebooku: Domácí a komunitní vzdělávání.
V principu máte dvě možnosti:
1. Najít školu, s níž si budete vzájemně vyhovovat. To je z hlediska legislativního na DV to nejdůležitější. Osobně bych apelovala na to, abyste nevzali zavděk nejbližší školou, nemá-li s DV zkušenost. Tedy v jednom případě bych vám to doporučila, a to tehdy, chcete-li být průkopníci a pomoci škole s edukací jejich pedagogů o DV. Není to určitě cesta pro každého, já si raději se školou domluvím jasná pravidla a moc si přeju, aby toho po nás chtěla co nejméně.
Až školu oslovíte, buďte upřímní a totéž žádejte po nich. Chcete-li mít na DV co nejvíce svobody, na rovinu to řekněte. Zeptejte se, co po vás škola bude žádat. Chtějte to písemně.
Pro každého může být vhodná jiná škola, proto je tak důležité komunikovat a být otevření. Někomu nevadí přezkušování po předmětech, jiný rodič si nedovede představit přezkoušení jiné než portfoliové. Ptejte se úplně na všechno, co vás napadne. Obešlete, obvolejte, navštivte několik škol, pak si teprve vyberte. Škola vhodná pro vás může být klidně na druhém konci republiky. Myslete na to, že tam pojedete jen dvakrát do roka, vyplatí se pečlivě vybírat. (Některé školy dokonce umožňují přezkoušení online.)
A pozor: i když se náhodou stane, že vyberete špatně, můžete kdykoli (!) – i během školního roku – přestoupit na jinou školu.
2. Oslovíte jednu z tzv. metodiček DV. Většina se jich pohybuje okolo Asociace domácího vzdělávání, např. Stáňa, která píše také blog www.ucitneboneucit.cz s mnoha praktickými informacemi o DV. Jiné metodičky pracují úplně samostatně, třeba Šárka: www.sarkaplockova.com.
Každá metodička má smlouvu s určitým počtem škol, kam potom „své” domškoláky umisťuje. I v případě, že využijete služeb metodičky, velmi doporučuji být dobře informováni o tom, do jaké školy vás zapsaly. Vždy a za všech okolností totiž zodpovědnost za vzdělávání vašich děti zůstává na vás a to hlavní a v podstatě jediné, čím se v DV dle zákona musíte řídit, je školní vzdělávací program (ŠVP, veřejný dokument, školy vám jej musí poskytnout k nahlédnutí) právě té konkrétní školy, kde jste zapsaní. ŠVP škol se velmi liší! Proto je tak důležité vybrat tu správnou školu pro vás.
Jak je to se školským zákonem si můžete přečíst tady: https://detijsoutakylidi.cz/jak-je-to-v-cr-s-temi-svobodnymi-skolami/
Pamatujte, že i domškoláky může zkontrolovat Česká školní inspekce. Jako třeba před pěti lety při téhle masivní akci: https://detijsoutakylidi.cz/tak-nam-zkontrolovali-domskolaky/