Příčinou závislosti je vždy trauma, nikoli to, na čem jsme závislí.
Konečně jsem viděla skvělý dokument Moudrost traumatu – Wisdom of Trauma. Hlavním protagonistou je Gabor Maté a to, co říká, mi dává obrovský smysl. Mnohokrát mi za posledních pár dní došlo, že už léta mluvím o stejných věcech, jen třeba jinými slovy a možná méně obratně než on. Zkusím vám trochu z jeho moudrosti nastínit, ale rozhodně doporučuju na dokument kouknout. Zrovna jsem taky začala číst Matého knihu V říši hladových duchů a myslím, že se nespletu, když ji rovnou taky doporučím.
Takže ano, skutečně KAŽDÝ závislý člověk zažil trauma.
Musíme si ale nejdřív říct, o čem vlastně mluvíme. Je to totiž možná něco trochu jiného, než jste si právě představili. Maté říká: Trauma není to, co se nám stalo, ale to, co se stane uvnitř nás jako důsledek toho, co se nám stalo.
Když se řekne trauma, jako první nás napadne třeba holokaust, dopravní nehoda, těžké týrání, znásilnění a podobně. To jsou skutečně hrozné věci. K traumatu ale vedou i věci mnohem méně zřejmé, často neviditelné. Maté v dokumentu opakuje, že k vytvoření traumatu úplně stačí, když necháváme miminka plakat. Miliony zoufalých žen na celém světě dostávají rady, jak „naučit dítě usínat samo”. Ve skutečnosti to jsou skvělé rady, jak vytvořit prostředí pro vznik traumatu. Dovedete si už tedy asi představit, jak malinko stačí, aby došlo v dětství k něčemu, co nás bude trápit tak moc, že se odpojíme. Od bolesti, od sebe. Je to tragická epidemie.
Myslíte si, že jste měli dětství celkem v pohodě, nechápete, proč máte sklony k závislostem, deprese, úzkosti, nebo se prostě „jen” trápíte. Možná jste prostě slaboch a měli byste se vzchopit? A nebo je to celé zase jinak. Každý z nás zažil v dětství trauma.
A závislost? Myslíte, že to je to, co se děje kdesi daleko od vás, mezi bezdomovci a feťáky, že vás se to přece netýká? Kolikrát denně koukáte do mobilu? Co cítíte, když si jdete nakupovat nové oblečení? Máte někdy nezvladatelné chutě, které prostě musíte uspokojit? Neutíkáte od své vnitřní bolesti do vztahů, k sexu nebo k pornu? Nebo možná k práci, ke sportu, k cestování?
Závislost je každá činnost, po které prahneme, která nám přináší dočasnou úlevu nebo potěšení, ale která má negativní dlouhodobé dopady a zároveň je pro nás obtížné se jí vzdát. Vlastně nás ovládá.
Tak co, pořád si myslíte, že před závislostí ochráníte své děti tak, že jim budete omezovat čas strávený na technologiích, nebo se mnou souhlasíte, že je lepší pracovat na tom, abychom svým dětem způsobili co nejméně traumat, aby nám mohly důvěřovat a aby se s námi cítily v bezpečí? A znáte práci Gabora Matého? Mně dává velký smysl.
Video: