Absence empatie a pocitu bezpečí

„Člověk nemusí jednat se zlým úmyslem, a přesto může způsobit obrovská zranění. Stačí třeba jen absence empatie a porozumění.“ Charles M. Blow

Už loni po Vánocích, po první obrovské vlně vašich příběhů, které jsem začala zveřejňovat, jsem v rozhovoru pro DVTV řekla, co vnímám jako svou misi: upozorňovat na to, že hluboké a celoživotní následky na dětech nezanechává „ jen” násilí, které je zjevné a u něhož je každému soudnému člověku jasné, že je to něco, co by se dít nemělo, ale i zdánlivě nevinné věty a chování rodičů nebo prostě „ pouhá” absence pocitu bezpečí.

Desítky let už existují vědecké důkazy pro to, co říkám a píšu- jsou obsažené třeba i v mnoha knihách od nejrůznějších odborníků (část seznamu najdete u mě na webu v sekci Co čtu nebo v mé knize), přesto se chování hluboce traumatizované společnosti mění jen velmi pomalu.

Jsem vděčná, že vy jste na téhle cestě osvěty se mnou a že vás přibývá. A moc mě těší každá další zpráva, kde mi píšete, že jste třeba díky mě pochopili, že nebrat dítěti moc ani v oblasti vzdělávání je jediná skutečně respektující cesta, nebo že jsem vás nejdřív hrozně štvala a pak jste pochopili, že to bylo proto, že se moje slova dotýkala nějaké nezvědoměné bolesti uvnitř vás. Takovýchto zpráv si moc vážím, protože vím sama, jak náročné je prohlédnout skrz ego, které se nás snaží chránit od bolesti, ale ve skutečnosti ji jen drží dál uvnitř, ona nás ovládá a my to netušíme, dokud nejsme ochotni opravdu zkoumat její existenci a původ. Děkuju vám ♥.