Autentická komunikace s dětmi

„Malé děti nejsou schopny pochopit, že máte špatný den nebo nezpracovaná traumata. Vaše emoce a chování vnímají jednoduše, jako odraz toho, jak se v dané chvíli cítíte vůči nim.“ Missy Willis

A proto je tak důležité s dětmi mluvit. Otevřeně, autenticky komunikovat. I když máme dojem, že nám ještě nemohou rozumět. Možná nerozumí všem slovům, chápou ale podstatu sdělení: není to tvoje chyba, to já jsem nezvládla své emoce, omlouvám se, příště to chci zvládnout lépe.

Tenhle citát může vyvolat ve spoustě z nás, rodičů, hrůzu z toho, co všechno jsme už dětem provedli, nebo nastartovat naše obranné mechanismy, třeba popření, agresi nebo zesměšnění. Je to ale pouhé konstatování faktu, k němuž můžeme přistoupit jako k informaci, která nám pomůže ve vztazích s našimi dětmi. Jak poznamenal psychoterapeut Richard Cohen: „Vnímat tento citát jako odsuzující je jako číst si text o tom, že nečistit si zuby je špatné a cítit se být souzený kvůli tomu, že si nečistím zuby perfektně.”

Mám celý YouTube kanál a sociály plné informací, tipů a rad, jak na změnu. Vše je vám k dispozici zdarma. A jestli chcete 10 let mé práce tak nějak v kostce, můžete si pořídit mou knížku.