Boj vs. péče o naše démony

„Jestliže svojí dceři dáte DVD, když opravdu potřebuje lásku, nebude spokojená. Pokud budete svou dceru ignorovat nebo proti ní bojovat, bude stále víc a víc protivná, dokud jí nebudete opravdu věnovat svou pozornost. Vaše netrpělivá pozornost ji ale neuspokojí. Pokud věnujete pozornost náročnému dítěti a dáte mu to, co potřebuje, ne to, co chce, může se uvolnit a uklidnit. Jestliže se zastavíte a zjistíte, co skutečně potřebuje, v jistém smyslu věnujete, dáváte svou pozornost.“ Tsultrim Allione

Místo DVD si můžete dosadit skoro cokoli a místo své dcery zase své “démony”. Hned vysvětlím, co je těmi démony myšleno.

Tsultrim Allione je bývalá tibetská buddhistická mniška a je jednou z mála žen na světě, které mají titul láma. V knize Pečuj o své démony píše o svém vlastním životě, který zahrnuje i smrt miminka a dočasné opuštění dalších dětí kvůli studiu buddhismu, což je zajímavé číst a přemýšlet o tom, jak a proč bychom se v její situaci možná zachovali my, a co a proč v nás její vyprávění spouští. Píše taky o své cestě k buddhismu a vysvětluje, že čím usilovněji bojujeme proti svým démonům, tím silnějšími se tito démoni stávají. Pokud se od tohoto boje chceme osvobodit jednou provždy, musíme svůj přístup obrátit a svým démonům věnovat potřebnou péči.

Co Tsultrim, resp. Machig Labdrön, největší tibetská duchovní učitelka z 11. století, jejíž učení Tsultrim přizpůsobila pro použití v západní společnosti, těmi démony myslí? V principu vlastně totéž, co jiní označují pojmy jako vnitřní dítě, vnitřní rodič, trauma, PTSD, C-PTSD, nemoci, strachy, sebedestruktivní vzorce, negativní emoce apod., ale i mnoho dalšího, co nám vlastně jako “démon” ani nepřijde.

Její technika péče o démony je jednoduchá, podle všeho velmi funkční a má 5 kroků, které se lze snadno naučit. A hlavně dává naprostý smysl jak v přístupu k našim dětem, tak k našim vnitřním dětem.

Dokud se budeme démonům, tmě, stínu, strachu, všemu negativnímu vyhýbat nebo to budeme chtít zastavit, bude to jen růst, sílit a ovládat nás to na nevědomé i vědomé úrovni. Hodí se sem Jungovo: “Dokud neučiníme nevědomé vědomým, bude nás to ovládat a my tomu budeme říkat osud.”

Kniha je plná konkrétních příkladů a detailního popisu 5 kroků k nasycení démonů. Dejte vědět, jestli knížku znáte a zda vám nějak (ne)pomohla.