„Děti nevzdorují učení, vzdorují vyučování.“ – John Gatto

Za 18 let rodičovství, 2 roky práce učitelky ve školce a 10 let lektorování kroužků jsem strávila tisíce hodin pozorováním dětí.

Dneska si spolu s Johnem Holtem myslím, že pozorovat děti je jedna z nejúžasnějších věcí, co se dají na světě dělat. 

Pozorovat je, inspirovat se navzájem, nechat se vést jejich energií a nadšením, ale taky zpomalit, prostě mít možnost být v jejich blízkosti, to považuju za privilegium. Dají vám totiž dost jasně najevo, co chtějí a co ne, kdy jste pro ně zajímaví a kdy otravní, kdy tlačíte na pilu a kdy je jim s vámi dobře. Takovou upřímnost a zpětnou vazbu jen tak od někoho nedostanete. 

To všechno ale funguje takhle skvěle jen v případě, že jsou s námi dobrovolně. Děti jsou mnohem moudřejší než si myslíme. Moc dobře vědí, jestli mají skutečnou svobodu volby, nebo s nimi hrajeme falešnou hru. 

Když na ně zkoušíme habaďůry (to je ale hezký slovo!), poznají to a přizpůsobí se. My tak přijdeme o to nejcennější – o upřímný, respektující, autentický, otevřený, důvěrný a blízký vztah s dětmi. 

Všechny děti jsou v naprostém pořádku takové, jaké jsou. Problém jsme my – dospělí. Ale jde to léčit, věřte mi, já léčbou procházím už 18 let!

O své chorobě jménem dospělost povídám na besedách spolu se svým mužem (který mimochodem tou nemocí netrpí, a proto jsem si ho vzala 🤓 ❤️). Protože teď offline besedy nejsou možné, navazujeme na ně spolu s rodinným centrem Brandýský Matýsek online besedou

Ta má za cíl co nejkonkrétněji zodpovědět nejčastější dotazy, strachy a pochybnosti týkající se domácího vzdělávání a unschoolingu. Budu moc ráda, připravíte-li si i vy otázky, které budeme moci probrat! Může to být něco jako: 

– Čtení, psaní, počítání – naučí se to děti úplně samy?

– Jak na izolaci a socializaci?

– Kde hledat kamarády a spřízněné duše?

– Co se stane, až budou chtít domškoláci na střední a vysokou?

– Jak zjišťovat pokrok v tom, co děti dělají?

– Jak se domškoláci naučí spolupracovat?

– Naučí se psací písmo a násobilku?

Akce proběhne 19. 11. 2020 od 19 hodin přes Jitsi Meet – nemusíte se nikde registrovat ani nic stahovat, jen kliknete na odkaz https://meet.jit.si/Unschooling, vepíšete své jméno a připojíte se.

Více zde.