Dneska mám narozeniny, je mi 42

Jakou dlouhatánskou cestu ušla ta malá ustrašená holčička, co byla asi 35 let přesvědčená o tom, že je rozbitá a navždycky pokažená. Co jí říkali, že je přecitlivělá, že přehání, že se jí přeci nic neděje,… jenže se toho dělo spousta. Dělo se programování. Tvoje pocity nejsou v pořádku, takhle se nemáš cítit, vnímáš to špatně. Nemáš co brečet, nic se ti neděje. Vždycky musíš poslouchat dospělé, i když po tobě chtějí věci, které se ti nelíbí, které ti ubližují, které tě bolí, kvůli kterým nenávidíš sebe sama dalších 40 let. Tvoje pocity nejsou důležité, nikoho nezajímá, jak moc trpíš. Nakonec už to ani nikdo nevidí, je bezpečnější to všecko schovat hluboko uvnitř.

Prvních 10 let jsi chytrá a poslušná holčička. Jakmile ti něco nejde, jsi hloupá a nějak ses rozbila nebo co. Poslouchat budeš, tvůj názor nikoho nezajímá. A tak posloucháš každého kromě sebe. Úplně se od sebe odpojíš na tak dlouho, že už dávno netušíš, kdo vlastně jsi. Zbytek života budeš hledat, loupat jednu slupku za druhou a jednou možná zahlédneš tu holčičku, která nikdy nebyla rozbitá ani pokažená.

10 let makám na tom, aby dospělí chápali, že děti jsou taky lidi. Včera mi pokřtila knížku kapela Sto zvířat, 5.9. v 18h ji v Kafkova 22 pokřtí David Koller, člověk, kterýho miluju asi od svých 13. O knížku mají zájem obchody české, slovenské i zahraniční. Sleduje mě spousta lidí, podílela jsem se na natočení filmu, na besedy mi chodí desítky až stovky lidí. Píšete mi, jak jsem vám změnila život, děkujete, objímáte mě, pláčete dojetím. Ta malá holčička nic z toho pořád nechápe, nevěří tomu. Co mají ti lidi za lubem? Já přece nejsem vůbec ničím zajímavá, jsem akorát pokažená a rozbitá. Nikdo mě přece nemůže mít rád. Pořád tam je. A tak ji objímám a říkám jí, že už se nemusí bát. Teprve teď začíná být sama sebou. Tím, kým mohla být vždycky, ale nedostala šanci.

A takhle to je s vámi všemi. I když se týráte tím, že děláte chyby, že nejste dokonalí, že vám to jde pomalu. Dokud jdeme pořád dopředu, je to dobrý. Je to dobrý. Vy jste v pořádku, já jsem v pořádku. Je to dobrý. Narodili jste se jako svobodné a úžasné bytosti a pořád jimi jste, jen vám na chvíli ten nešťastný svět tohle vědomí vzal. Krásný narozeniny vám všem, ať je slavíte kdykoli. Mám vás ráda.

Foto: ZRK’s