„Hele mami, postavila jsem A jako Astridka!”

Ještě jí nejsou 3 roky. Překvapuje vás to? Mě už dávno ne. Není to nic výjimečného.

Myslíte si, že jsme ji posadili do lavice ve chvíli, kdy jsme chtěli my, bez ohledu na to, co zrovna chce dělat ona, a nastoupili: „Astridko, koukej, tohle je A, tohle je B, dávej pozor, neruš, hezky seď!”? 

Asi tušíte, že tohle jsme nikdy nedělali ani s dnes čtrnáctiletou Luckou, ani s dnes dvacetiletým Danem, který začal spontánně číst ve třech letech. 

Každé zdravé dítě se naprosto přirozeně zajímá o všechno, co se kolem něj děje. Stačí mu nestát v cestě, vnímat jeho potřeby a zájmy, odpovídat na otázky, komunikovat, žít své vlastní vášně. A ono se naučí vždycky přesně to, co dává smysl ve společnosti, v níž žije. Chápete, že naše děti budou tvořit možná úplně jinou společnost, než jakou známe dnes, že jo? 

Jaký smysl dává cpát do nich znalosti, které za pár týdnů stejně zapomenou, a které si mohou v případě potřeby kdykoli dohledat?

Svět se mění raketovou rychlostí a moloch jako je státem řízené školství nemá nejmenší šanci se těm změnám přizpůsobovat. To nejlepší, co můžeme našim dětem dát, je nezničit jejich vrozenou vnitřní motivaci nucením k něčemu proti jejich vůli a mocenským rodičovstvím. A nezabít jejich vrozenou touhu učit se novým věcem. Ano, vrozené to máme všichni, bez touhy učit se by lidstvo nepřežilo. Není vůbec potřeba děti nijak motivovat, ani omylem. Stačí jejich motivaci neničit. 

Jak takové děti žijí můžete zjistit na více než stovce promítání našeho filmu Svobodné děti – dokument, seznam míst je na facebookové stránce v připnutém příspěvku.

Taky můžete přijít na některou z mých 40 letošních besed, jejich seznam najdete v připnutém příspěvku tady nebo u mě na webu.

A stále můžete kupovat mou knihu v předprodeji za zvýhodněnou cenu na https://kniha.detijsoutakylidi.cz/

#unschooling #svobodnedeti #svoboda #skola #uceni #vzdelavani #worldschooling #deti #vychova #materstvi #rodicovstvi #rodina