Jak odplenkovat dítě?

Zázračný návod k odplenkování dítěte, který funguje VŽDY!

Mám pro vás úžasný postup, který jsem objevila díky 20 letům rodičovství a svým 3 dětem.

Je tak skvělý, že vede k odplenkování naprosto nenásilnou formou, bez narušení vztahu dítěte k rodiči či k vyměšování, což může být častý problém, vyvíjí-li rodič na dítě kvůli zbavení se plenek tlak.

Jste připraveni dozvědět se ten geniální návod? Tak pozor, je to tady. Jediné, co je potřeba udělat, je:

Čekat.

Pardon, jestli jsem vás zklamala. Možná jste čekali, že vám poradím, jak dítě dotlačit k něčemu, na co není vývojově připraveno. Ale už mě znáte, takže s tím jste asi nepočítali. 🙂 Třeba jste ale zadoufali, že přeci jen existuje nějaký zázračný způsob, jak proces dozrávání dítěte urychlit bez negativních následků. Chápu a rozumím. Naše společnost, kde existuje všudypřítomný tlak na to, aby se věci dělaly určitým způsobem, naši rodiče se svými průpovídkami, naše touha ulehčit si život nebo stud pramenící z porovnávání našeho dítěte se sousedovým, potřeba jít do práce a dítě dát do školky, starost o jeho zdravý vývoj, to vše jde proti tomu, abychom se prostě mohli vyklidnit a počkat, až dítě dozraje.

Co je nejdůležitější? Je-li to pro vás nejen fyzické, ale i duševní a emocionální zdraví vašeho dítěte a máte-li jen trochu možnost, prosím za vaše děti: počkejte. Platí to, co u všeho: čím víc dítě tlačíme do něčeho, na co není připraveno, tím víc oddalujeme chvíli, kdy k tomu dospěje samo. 

Daniel (dnes 19) přestal nosit plenky přesně ve 2 letech. Ze dne na den. Letěli jsme tehdy na Krétu a do letadla jsem mu dala plenku, kdybychom nestihli doběhnout na záchod. V tu nejméně vhodnou chvíli potřeboval čůrat. „Danečku, klidně se vyčůrej do plenky, máš ji na sobě,” říkali jsme mu, ale on trval na tom, že potřebuje na záchod. Od té chvíle už plenky nechtěl. 

Lucie (dnes 13) přestala nosit plenky někdy mezi 2 a 3 rokem života. Později, mezi 3 a 5 rokem života měla ale potíže jít „na velkou” kdekoli jinde než doma. Jednou na desetidenní dovolené nešla kakat týden, a to už jsem byla hodně nervózní. Nakonec se to upravilo díky tomu, že jsme se sami zklidnili, z kakání nedělali téma, do ničeho ji netlačili a citlivě s ní komunikovali. (Luci, jestli to čteš, snad mi odpustíš trochu impertinentní sdílení 🙏🏼❤️🙈)

Astrid je teď 2,5 a před pár týdny to přišlo – taky ze dne na den – a v letadle na Tenerife taky trvala na tom, že bude chodit čůrat na záchod se mnou.

Zdůrazním, že mluvím o vlastních zkušenostech, o dětech, které nevykazují žádné velké odchylky od zdravého vývoje, a že může být ještě dlouhá cesta k vylučování stolice mimo plenku. Smyslem celého mého příspěvku je: jste-li nervózní jen proto, že vaše tříleté dítě ještě nosí plenky, zatímco děti kamarádek jsou bez nich od roka a půl a vaše dítě se jinak vyvíjí normálně, chci vás uklidnit: nebude nosit plenky do 10 let a je úplně jedno, kdy se jich zbavíte.

Nucení dítěte do něčeho, na co není připraveno, může vést k mnoha více či méně závažným následkům. Ať už je to narušení důvěry a vazby mezi dítětem a rodičem nebo psychogenní zácpa. Nechme děti dozrát. Až dozrají, odpadnou. ❤️