Je to zábava!

„Jedna z věcí, kterou jsem pochopila díky pozorování šimpanzů a jejich mláďat je, že mít děti by měla být zábava.” – Jane Goodall 

Paní, co tohle prohlásila, určitě znáte. Strávila 60 let studiem sociálních a rodinných interakcí divokých šimpanzů v Tanzánii. Bývala kritizována třeba za to, že místo označování studijních objektů čísly je nazývala jmény, nebo za to, že šimpanzům přisuzovala lidské rysy (třeba tvrzením, že každý šimpanz je specifická osobnost).

O šimpanzech toho moc nevím, ale děti mám 3 a úvodní citát mám ráda. 

Vlastně bych ho ale rozšířila: chci, aby soužití s mým mužem byla zábava. 

Aby práce, kterou dělám, byla zábava. 

Aby to, co se chci učit, byla zábava. 

Aby i věci, které jsou na první pohled nudné (třeba úklid), byly zábava. 

Aby celý můj život byla zábava. 

Co myslím tou zábavou? 

Chtěla bych se naučit přistupovat ke všemu jako svobodný člověk. 

Ne, že něco „musím” – protože musím akorát tak umřít a kdo ví, jestli, že jo… 🙂

Jak zpívá Eddie Vedder: „Vím, že jsem se narodil, a že umřu. Všecko mezi tím je moje. Jsem svůj.”

O mojí oblíbené hudbě tu moc nepíšu, ale Pearl Jam je klasika a jestli tuhle písničku neznáte, doporučuju si ji poslechnout už minimálně kvůli tomu textu.

Hm, od Janě Goodall k Pearl Jam..? Někdy mě samotnou překvapí, co se stane, když začnu psát a kam mě to dovede. 🙂 Nikdy totiž nemám plán, co napíšu. Prostě mě zaujme nějaká myšlenka a já se jí nechám vést. Hrozně mě to baví. Je to zábava! ❤️

Je jasné, že život nám do cesty přináší spoustu věcí, které jako zábavu nemůžeme a nechceme označit ani vzdáleně. Nechtěla jsem tímhle textem říct, že jsem v jednom kuse vysmátá, šťastná, legrační a všecko v mém životě je pohoda. Ve skutečnosti je to docela naopak. Jsem člověk zmítaný strachy, úzkostmi, očekáváními. Píšu spíš o tom, jakou cestou si přeju jít, jakým příkladem bych chtěla být svým dětem. 

Znovu a znovu to zkouším.

Nebrat sebe, ani nic a nikoho jiného moc vážně. Nejednat pod vlivem strachu, tlaku a manipulace okolí. Být vnitřně svobodná. 

Tohle pro mě znamená ta zábava, o které píšu. Nejen sranda a smích, ale zvědavý a zkoumající přístup k životu a vůbec ke všemu. 

Moje děti jsou rozhodně jeden z důvodů, díky němuž se mi to občas i daří.