Nesahej na to, ublížíš si!

Když je mu rok, nesáhne na to. Ne proto, že chápe, že by si mohlo ublížit, ale proto, že se bojí hněvu rodiče.

Když je mu o pár let víc, sáhne na to, to vám garantuju. Nejspíš u toho nebudete a – ano, nejspíš si ublíží, protože do té chvíle nemělo šanci si to vyzkoušet v bezpečném prostředí s milujícím rodičem v zádech, který ho v případě potřeby okamžitě zachrání.

Nedělej to, je to nebezpečné!

Stejný scénář.

Chceme, aby nás děti poslouchaly ze strachu? Nebo je chceme (nechat se) naučit pohybovat ve světě bezpečně, s respektem k věcem, které mohou být nebezpečné, ale bez zbytečných nepřiměřených obav?

Jasně, každý máme své strachy. Někdo má hrůzu z toho, že se jeho dítě spálí, někdo zase, že spadne z výšky, jiný se extrémně bojí bacilů nebo ostrých věcí, další trpí obavami ze zlých lidí. Věřte mi, chápu vás. Všechny tyhle hrůzné představy zažívám taky.

Ač se to může jevit nepravděpodobné, jsem velmi úzkostný člověk. A právě proto na svých straších pracuju. Je totiž naprosto jisté, že kdybych to nedělala, přenesu je na své děti. Ty strachy, které jsou většinou zveličené a zbytečně velké. Vím to, stalo se mi to bohužel s oběma staršími dětmi.

Přitom všechny ty mé strachy nemají vůbec co dělat s přítomností, natož s mými dětmi, všechny pocházejí z minulosti a jsou jenom moje.

Moje milované strachy, pojďte ke mně, ať vás obejmu! 😄 Ehm, no, ale občas se mi to fakt povede!

Možná vás hned napadají otázky na drogy, sex a rock’n’roll… teda vlastně v tomhle případě spíš možná technologie místo toho posledního. Nebojte, na všecko dojde. Chystám si k tomu v hlavě video. Nicméně o technologiích i o tom dalším jsem už na blogu psala hodně, tak se můžete mrknout. A nebo si počkat na to video. 🙂

***

Dává-li vám to, co dělám, smysl, prosím, staňte se patronem DĚTI JSOU TAKY LIDI! ❤️ Pojďte na https://www.patreon.com/detijsoutakylidi a podpořte to, co baví mě, a doufám, že i vás. Děkuju! 💕