Nikdy a za žádných okolností nemusíte své dítě nechat nikde samotné.

„Péče o děti a jejich výchova je právem rodičů; děti mají právo na rodičovskou výchovu a péči. Práva rodičů mohou být omezena a nezletilé děti mohou být od rodičů odloučeny proti jejich vůli jen rozhodnutím soudu na základě zákona. “ Ústava České republiky, Listina základních práv a svobod čů. 32 odst. 4.

Nikdy a za žádných okolností nemusíte své dítě nechat nikde samotné. Ani u lékaře, ani v PPP, ani ve školce či škole, ani na kroužku, ani v nemocnici, prostě nikde. NIKDE.

O omezení tohoto práva dětí a rodičů může rozhodnout pouze soud. Pokud se nechováte agresivně, nenarušujete práci lékařů nebo učitelů či pokud nejste pod vlivem návykových látek, nikdo nemá právo vás od dítěte oddělit. NIKDO. V klidu si stůjte za svým a neuhněte, vaše dítě a jeho zdraví – fyzické, duševní a emocionální – za to stojí. Jak říká Gabor Maté a jak stojí v úvodu mé knížky: “Trauma nevzniká tím, že děti trpí, ale proto, že se svým utrpením zůstanou samy.”

Může se stát, a stává se to, stalo se to i mně, že vám budou vyhrožovat sociálkou a policií, když např. nenecháte dítě v nemocnici samotné. Klidně na sebe nechte oba dva orgány zavolat, i to se stává. Znovu: nikdo nemá právo vás za výše uvedených podmínek od dítěte oddělit.

Potřebujete-li pomoc a podporu, dáme vám ji. Na Facebooku se přidejte do skupin Řešení problémů ve škole, stížnosti na učitele a školy (ta je moje a spravují ji skvělé moderátorky) a ohledně zdravotnictví doporučuju využít skupinu Podpoříte mě v osvětě Petry Langové.

Pokud si chcete přečíst, co jsem před 6 lety zažila v nemocnici s prostřední dcerou já, přečtěte si článek Dítě není člověk, ani v nemocnici.

Taky máte nějaké nepříjemné zkušenosti s tím, že mnoho lékařů a učitelů nezná Ústavu?