Příklady emocionálních spouštěčů

Cítíte vztek a odpor ve chvíli, kdy máte dojem, že vám někdo říká, co a jak máte dělat?Možná vás jako dítě pořád někdo komandoval a kontroloval.

Cítíte úzkost, kdykoli máte pocit, že se o vás váš partner dostatečně nezajímá? Možná vám vaši rodiče nedávali dostatečně najevo lásku.

Cítíte vztek, kdykoli si nepřipadáte vnímáni a slyšeni? Možná vaši rodiče často ignorovali nebo odmítali vaše pocity.

Cítíte paniku, kdykoli máte pocit, že nemáte nad něčím kontrolu? Možná jste se cítili – a fakticky jste byli – bezmocní po dlouhá léta.

Jako rodiče máme obrovskou moc nad tím, v koho vyrostou naše děti. Stačí se podívat do našeho vlastního dětství. Zkusme ji využívat moudře.

Možná se budete ptát: co s tím? O tom mám právě celý tenhle projekt, YouTube kanál plný rozhovorů s odborníky na různé terapie a lidmi, kteří žijí svobodu s dětmi, a taky knížku. Neznám žádný zázračný lék nebo radu. Co ale krom jiného pomáhá, je neustále dokola si právě třeba takovéhle emocionální spouštěče zvědomovat. Nemají nic společného s našimi partnery nebo našimi dětmi, zato mnoho s naším dětstvím.

Zdroje: Abby Rawlinson- terapeutka, Gabor Maté- lékař, Bessel van der Kolk- lékař, Peter Levine- psycholog, Film Moudrost traumatu, Daniel J. Siegel- psycholog a Má kniha- Děti jsou taky lidi