Proč jsou děti pořád méněcenné bytosti?

Znáte ten seriál? Sama z něj mám smíšené pocity. Viděla jsem zatím první řadu a těchhle pár vět byl jediný moment, kdy se tvůrci podle mě dotkli skutečného kořenu šikany a chování dětí, které je v seriálu zobrazeno.

Ano, děti se k sobě i k dospělým někdy chovají hnusně. Kde se to v nich vzalo?

Co takhle zamést si před vlastním prahem? Jak se dospělí chovají k dětem? Jakými vzory jim jsou? Kde se ty děti asi tak naučily strategiím, které používají k životu a přežití?

V seriálu dospělí dětem (co dětem, těm sedmnáctiletým lidem) dávají domácí vězení, učitelé studentům rozkazují, vyžadují poslušnost, dávají tresty, zvyšují na ně hlas, očekávají naprosté podřízení. Co může být lepším prostředím pro vznik šikany než tohle. Místo, kde dospělí den co den šikanují děti. Není divu, že to děti vezmou jako přirozenou součást života a chovají se stejně.

Nechápu, že to lidem pořád nedochází. Cítím frustraci z toho, jak někde neustále čtu nadávky na děti a mladé lidi. Je to rasismus nejhrubšího zrna. Představte si, že by se o lidech jiné barvy pleti někdo veřejně vyjadřoval stejně jako o dětech. Jasně, mnoho lidí si rádo přisadí, nebo to tiše schvaluje a souhlasí, ale celospolečensky je to nepřijatelné.

Proč jsou děti pořád méněcenné bytosti? Dojde někdy většině lidí, že děti jsou taky lidi?

No, aspoň my, co to víme, si o tom můžeme povídat na besedách. A taky o tom, jak to jde dělat jinak. Jak jde žít bez šikany, bez vnucených autorit, bez škol, bez trestů a strachu, zato s láskou, respektem a úctou.

Přijdete si povídat se mnou? Začínáme už zítra.

Kladno 16. 6.: https://fb.me/e/LiJMDTpO

Nymburk 19. 6.: https://fb.me/e/Zoq5fhw8

Ostrava 22. 6.: https://fb.me/e/dhrrYvJPB

Pardubice: 25. 6.: https://fb.me/e/2aJGNK2ni

Dává-li vám to, co dělám, smysl, prosím, staňte se patronem DĚTI JSOU TAKY LIDI. ❤️ Pojďte na https://www.patreon.com/detijsoutakylidi a podpořte to, co baví mě, a doufám, že i vás. Děkuju! 💕

Svou cestou – rozhovory s rodiči a dětmi na cestě ke svobodnému vzdělávání: https://youtube.com/playlist?list=PLF3z0mHEWiIXrHKmcK0-YokaT6sFXhmWb

Jestli chcete vidět, jak různě se dá žít bez chození do školy, nebo jak se žije v těch školách, co si říkají svobodné, pojďte na web www.svobodnedeti.cz a na Facebook.me/svobodnedetidokument a podpořte naše snažení, prosím. ❤️

💌 Newsletter jednou za měsíc: https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/c8n8b2

💘 Placky DĚTI JSOU TAKY LIDI: https://forms.gle/VEo8Y4NCyENVG2Zm7

🤝 Osobní setkání: https://detijsoutakylidi.cz/online-setkani/