Stávka za zrušení povinné školní docházky v Polsku!

„My, děti, chceme rozhodovat o svém učení samy. Požadujeme ústavní ochranu práv dětí na svobodu vzdělávání. Chceme svobodnou volbu škol, předmětů, zkoušek a učitelů. Chceme mít svobodnou volbu cílů, materiálů, metod, rozsahu, místa a tempa učení. O svém osudu chceme rozhodovat samy. Musíme ukončit školní otroctví.“ (Deklarace vzdělávací emancipace polských studentů)

Polští studenti pořádají od 21. 3. 2022 stávku za zrušení nuceného školství. Upozornil mě na ni jeden z mých sledujících na Instagramu. Nejdřív jsem pojala podezření, že to musí být nějaký trolling, bylo to prostě „too good to be true”. 

 Ale evidentně není, protože je podporuje dokonce i, jak píšou na svém webu, „papež sebeřízeného vzdělávání”, americký výzkumný vývojový psycholog, člověk, jehož přeložené texty stály před více než 10 lety u zrodu naší iniciativy SvobodaUčení.cz, Peter Gray! 

Proč stávka začne právě 21.3.? Je to prý v Polsku tradičně Den záškoláctví (já vím, taky mě to překvapilo) a taky navrhovaný Den vzdělávací svobody.

Jediné, co stávkující požadují, je ukončit donucování ve vzdělávání v souladu s Deklarací vzdělávací emancipace, kterou si lze přečíst i v angličtině na webu supermemo.guru a výňatek z ní je právě úvodní citát. Na webu se také můžete připojit k signatářům, já to rozhodně udělám.

Studenti plánují stávkovat tak dlouho, dokud “neparalyzují polský vzdělávání systém”. Zároveň chtějí vyvolat širokou diskuzi včetně Vzdělávacího kulatého stolu složeného z expertů na vzdělávání. Také připravují petici směřovanou k polskému ombudsmanovi pro lidská práva. Chtějí docílit změny zákona ve prospěch dobrovolnosti ve vzdělávání a budou „podporovat obdobné iniciativy po celém světě, dokud nebude poslední otrok vzdělávacího systému osvobozen”.

Hledají podporu a sponzory, protože je evidentní, že u spousty lidí se tahle akce setká s nepochopením a pravděpodobně i zesměšňováním a snahou ji potlačit. Proto potřebují velkou podporu nás, dospělých!

Proč o tomhle neinformují média? Tihle střelci by si to fakt zasloužili! Konečně někdo udělal to, o čem jsme ve Svobodě učení snili.

Informace v AJ: https://supermemo.guru/wiki/Student_Spring_2022 

A ještě více info v polštině: https://supermemo.guru/wiki/Wiosna_Uczniow_2022 

#studentspring2022 #wiosnauczniow