Trauma ze všech stran #5 – O EMDR terapii s Tomášem Holcnerem

Tomáš je klinický psycholog a psychoterapeut, přes deset let pracoval v krizovém centru RIAPS a nyní se věnuje především EMDR terapii (Zkratka z anglického Eye Movement Desensitization and Reprocessing, tedy Desenzibilizační terapie využívající pohyb očí.) S čím nám může EMDR terapie pomoci? Hodí se pro každého? Jak poznat, jestli jsme našli dobrého terapeuta?

Z rozhovoru:

„Stejně jako naše tělo má sebeúzdravnou schopnost, tak i naše psychika si dokáže poradit s náročnými událostmi, pokud tam není něco, co by tomu zabránilo. Když se například řízneme, naše tělo se dokáže dobře uzdravit. Pokud se tam objeví nějaká nečistota, která může způsobit zánět, začne to bránit tomu, aby k uzdravení došlo a je potřeba nejprve tu ránu vyčistit.”

„Něco mohlo lidi, kteří zažili trauma, provázet i měsíce nebo roky, ale po zpracování té události dochází k tomu, že během několika týdnů může posttraumatická stresová porucha zcela odeznít.”

„Doporučil bych, aby o tom (jak jim sedí terapeut) lidé v terapii mluvili. Pokud s něčím nesouhlasí, je jim něco nepříjemné, něčemu nerozumí a nebo jak tu terapii vede je nesrozumitelné, tak mi přijde velmi důležité se nebát a otevírat to. Pokud by na to terapeut měl zareagovat nějak uraženým způsobem nebo se ho to nějak dotkne, tak si myslím že to je asi jeden ze znaků, že je lepší jít někam jinam.”

„Když člověk přichází s něčím hodně citlivým, tak na to, aby o těch věcech mohl mluvit, tak potřebuje nejdřív cítit nějaký pocit bezpečí a porozumění.”

„Žádná terapie není účinná na všechny.”

#traumazevsechstran – rozhovory o traumatu s přeživšími i odborníky

Video: https://youtu.be/rXBUWwYlNZ0

Podcast: https://anchor.fm/…/Trauma-ze-vech-stran-5—O-EMDR…

Prosím, podpořte to, co dělám a co vám, jak doufám, dává smysl. Pojďte na https://detijsoutakylidi.cz/podporit, nebo na https://www.patreon.com/detijsoutakylidi a staňte se patronem DĚTI JSOU TAKY LIDI! Děkuju!

💕
🤝

Besedy: https://detijsoutakylidi.cz/besedy/

📖

Kniha Děti jsou taky lidi: https://kniha.detijsoutakylidi.cz/

🎥

Film Svobodné děti – dokument: https://svobodnedeti.cz/

❤️