Buď mým druhým kuřetem!

Znáte ten pocit, když se něčeho bojíte nebo se začínáte hroutit a váš partner, rodič nebo kamarád/ka se nehroutí s vámi, ale stojí při vás, zachovají chladnou hlavu a vás pak ten klid, který z nich vyzařuje, posílí natolik, že to najednou začnete zvládat líp? Jestli ano, budete vědět, o čem mluvím, a pokud ne, potřebujete se seznámit s druhým kuřetem! 

Lawrence Cohen v knize Jak zacházet s dětským strachem popisuje, že když kuře něco vyděsí, znehybní. Funguje to tak i u jiných zvířat včetně lidí – znáte to: základní krizové reakce jsou útok, únik, nebo zamrznutí. Velení převezme amygdala, která není stavěná na žádné vysvětlování, ale na okamžitou záchranu života. Když se kuře ve fázi znehybnění rozhlíží kolem sebe a vidí druhé kuře, které se v pohodě prochází okolo, řekne si, že nebezpečí asi pominulo, a poměrně rychle rozmrzne. Když je ale druhé kuře zmrzlé taky, mrznou si tam obě pěkně spolu a trvá jim delší dobu, než se vzpamatují. 

My i naše děti máme amygdaly taky a někdy ty potvory přejímají velení i tehdy, když nám vlastně reálné nebezpečí nehrozí, nebo i celkem běžné životní situace zveličí tak, že se začneme hroutit, plakat, bát se. Sami asi dobře víte, že v tu chvíli vám nepomůže žádné racionální vysvětlování typu “Vždyť se nemáš čeho bát! Nic se neděje. To bude dobrý. Zabolí to jen chvilku…” Váš neokortex není na příjmu a amygdala vysvětlování nerozumí. 

Pomůže vám druhé kuře!

Cohen mluví o technice druhého kuřete: když je naše dítě zmrzlé hrůzou, v první řadě je naším úkolem zachovat klid. Když se budeme sami hroutit (budeme zamrzlí jako druhé kuře), moc dětem nepomůžeme. To se zas dostáváme zpátky k tomu, že základem rodičovství je neustálá a nekončící práce hlavně na sobě… No, takže: když se nám podaří zachovat klid, podívejme se dítěti jemně, ale pevně do očí, a zeptejme se: “Podívej se mi prosím do očí, bojím se?” Pokud jsme sami v klidu, budeme v tu chvíli pro dítě tím nebojácným druhým kuřetem, díky němuž může signál poplachu postupně odeznít. 

Zkusila jsem si roli druhého kuřete zrovna včera, když jsem Big Sis vyndávala třísku. Mně dělá druhé kuře často muž.

Ať žijí kuřata! A dejte vědět, jestli vám to taky zafunguje!