Trauma ze všech stran #2 – O traumatu a léčení s Honzou Vojáčkem

Honza je lékař a ve své praxi propojuje vědecké poznatky o komplexním fungování lidského organismu a individuální přístup. Trauma je něco, s čím má Honza jak osobní, tak profesní zkušenosti. Mluvíme o jeho příběhu, o tom, proč je tak těžké zvědomit si, co vše může být pro dítě traumatizující nebo o pokusech mluvit o svých vlastních negativních zážitcích z dětství s rodiči. Proč nějakou formu traumatu zažil každý z nás a tohle téma se tedy týká úplně všech? Taky si povídáme o tom, jak můžeme s našimi rodiči dál udržovat kontakt a zároveň si nenechat ubližovat. Jaká může být podle Honzy cesta k léčení traumatu a co je jedna geniálně jednoduchá věc, která může změnit náš život?

„Během lékařské praxe jsem pochopil, že pokud chci člověka skutečně uzdravit, musím najít příčiny onemocnění, které jsou často skryté v jeho osobním příběhu.“

Z rozhovoru: 

„Trauma může mít mnoho podob, ale vždy je to nějaká silně emočně nabitá událost, která je nečekaná, jsme na ni sami a jeví se v tu chvíli, že nemá řešení. Může to být prakticky cokoli. Není podstatné, jak se to jeví zvenku, důležité je, jak to člověk v tu chvíli sám vnímá.“

„Já sám jsem měl z vnějšího pohledu dokonalé dětství, přesto některé přistupy rodičů ke mně způsobily věci, které se mi staly výrazným zdrojem napětí a stresu.“

„Nemá význam hledat viníky, ale spíš se podívat na svoje fungování teď, co mě ovlivňuje v mých reakcích, prožitčích, chování, hodnotách, volbách a začít rozkrývat a rozumět tomu, co s tím můžeme dělat. Porozumění je to, co léčí.“

A nádavkem dostanete moji historku o zlomeném kotníku… 🦵

Video:

Podcast: