Trauma ze všech stran #17 – O Terapii psychedeliky s Janou Tylš Adámkovou, 2. část

Jana je klinická psycholožka a psychoterapeutka. V Psyonu, jediné psychedelické klinice v ČR, se stará o dospělou klientelu, zatímco v soukromé praxi se věnuje i terapii s dětmi a celými rodinami.

Mohou nám psychedelika pomoci s léčbou traumatu a dalších duševních potíží? Proč v Psyonu využívají právě ketamin? Jak to funguje? Pro koho je taková terapie vhodná a jaká jsou její rizika?

Z rozhovoru:

„Když člověk je pod vlivem MDMA v tom dobrém bezpečném settingu s terapeuty, tak je možné znovu zpracovat ty vzpomínky jinak. Protože oxytocin a serotonin způsobí, že se člověk cítí mnohem uvolněnější a naladěnější na sebe a na vztahy. Je v takovém větším klidu a může si lépe prohlížet emoce, které jsou normálně zaplavující. Protože při PTSD jako bychom teď v tuhle chvíli znovu prožívali to, co se stalo tehdy tam, jako by se dělo teď a tady s tou intenzitou. MDMA pomůže tohle upokojit a my můžeme zpracovat kognitivně, ale i emočně tu vzpomínku. A zároveň jsme také schopni přijmout nebo podívat se na určité emoce, které jsou s tím spojené, a které třeba byly z určitých dobrých důvodů vytěsňované mimo naše vědomí.“

„Co je ještě důležité říct… Ketamin, psilocybin, tyto látky spouštějí proces zvýšené neuroplasticity, kdy neurony začnou vytvářet víc synapsí. Takže mozek je připravený na to se víc učit. A toto okno vyšší neuroplasticity trvá různě dlouho. U ketaminu je to zhruba týden, u psilocybinu je to zhruba měsíc. To je vlastně důležité období, kdy se také dějí změny. Čili, ty změny se neudějí jenom během toho času účinku látky, ale i tohle okno, tzv. „afterglow“, takového jiného prožívání vnímání, kdy jsme nastavení na to, abychom to, co jsme zažili, to co jsme ochutnali v průběhu účinku látky, mohli zapouštět do našeho života a zakořeňovat to.“

Česká psychedelická společnost Psyon – Psychedelická klinika Beyond Psychedelics – Česká republika Nadační fond pro výzkum psychedelik

Video:

Podcast: